ČLÁNKY O CHOVU » ŽELVA ZELENAVÁ
ŽELVA ZELENAVÁ - Testudo hermanni

Čeleď: Testudinidae

Rod: Testudo

Popsal: Gmelin, 1789

Výskyt: Albánie, Bulharsko, Makedonie, Rumunsko, Řecko, Srbsko, Chorvatsko, Turecko, Španělsko, Francie, Itálie

Biotop: zelené středomořské lesy, světlé háje, stráně lesostepního až stepního charakteru


VYBAVENÍ TERÁRIA

Substrát: lze použít rašelina, lignocel, rašelina s pískem, lignocel s pískem, samotný písek (ne uplně jemný, kvůli vniknutí do dýchacích cest), piniovou kúru (lepší ji namíchat s rašelinou, kvůli konzistenci) velké hobliny (neprašné, kvůli očím a dýchacím cestám)

Osvětlení:     1) zdroj tepla a světla v jenom, umístěný na jedné straně terária. Přiměřená wattáž, viz Prostředí.

2) zdroj UVB záření (nahrazuje sluníčko, používá se pro želvy, které nemají možnost chodit ven). Tato zářivka by se měl nacházet hned u zdroje tepla (aby vzniklo jedno vyhřívací místo). U zářivky sledujte parametr %UVB záření ve spektru. Pro želvy je optimální 8 – 10% na 12ti hodinové svícení.

Pozadí: je důležité, minimálně ze 2 stran. Pokud je želva v holém teráriu, necítí se dobře, nepřiměřeně se zahrabává a je ve stresu. Do pozadí nedáváme police, želva je nevyužije. Může být 3D tvarované, stejně tak dobře poslouží i obyčejná papírová tapeta.

Miska: dostatečně velká, aby se do ní vešla celá želva a dostatečně mělká, aby želvy pohodlně nastoupila a vystoupila:-)

Dekorace: jsou vhodné kameny (obroušení drápků), různé kúry atd.. Dobře poslouží, pokud se želva přetočí na karapax. Pro přetočení zpět na nohy se potřebuje od něčeho odpíchnout. Například na dlažbě se otočí málokterá. Další možnou dekorací jsou květiny. U živých dbejme na to, aby nebyly jedovaté, u umělých na to, aby měly dostatečně pevné listy a želva je nemohla pozřít.


PROSTŘEDÍ:

Teplota 20 – 45°C. Řídíme se zásadou, že terárium vyhřejeme co nejsilnější žárovkou tak, aby v nejchladnějším místě zůstala teplota pod 25°C. Samozřejmě při extrémně velkém teráriu není třeba zbytečně zvětšovat wattáž.

Vlhkost je důležitá hlavně u mláďat, kterým pomáhá ve správném růstu krunýře (póry v krunýři vlhkost pobírají, krunýř je potom vláčný a roste rovnoměrně). Je důležitá především vlhkost substrátu, do kterého se želvy zahrabávají. Takže denně vezmeme rozprašovač a po zhasnutí terária nasimulujeme padání rosy. Společně s tím substrát prolijeme, abychom neustále udrželi alespoň 1/2 vlhkou. Další variantou je, přendavat želvu na noc z terária do nádoby s vlhkým substrátem.


PÉČE:

Denně měníme vodu v misce.

Denně krmíme:

vhodnější je ráno/dopoledne než večer, protože želva pro trávení potřebuje teplo.

Želvu koupeme. Pokud má v teráriu přístup k vodě, stačí koupat přibližně 1x za 14 dní, kvůli očistě krunýře. Pokud misku v teráriu nemáme, koupeme 2x týdně:

Do nádoby dáme několik cm vlažné vody, želvu tam necháme několik minut vykoupat – především pije a kálí – poté jí umyjeme krunýřek (použijeme kartáček na zuby, houbičku apod.) poté jí vyndáme a PEČLIVĚ vysušíme všechny záhyby. Nejvhodnější je papírová utěrka. Poté dáme doschnout do terária pod světlo.

Pokud pobývá želva na zahradě, doporučuji vždy po létě odčervit (veterinář).


ČÍM KRMIT?

Toto je snad nejdůležitější kapitola celého chovu. Hodně lidí dělá výživové chyby a želvy na to doplácí zkrácením života. Želvy jsou téměř výhradně býložravé.

Střevo želvy je uzpůsobené k tomu aby efektivně trávilo chudou, balastní potravu. Takže krmíme co nejpestřejší směs planě rostoucích rostlin - travin a bylin.

LÉTO: Nejvíce zastoupené složky by měly být: pampeliška, jitrocel a jetel. Dále vojtěška, kopřivy, hluchavky, bylinky, listy malin a ostružin, listy ovocných stromů, listy jahodníku atd.. Želvy milují květy (bílé z akátů, z jahodníků atd..)

Vyhýbáme se rostlinám, které obsahují kyselinu šťavelovou, například šťovík, rdesno atd..

ZIMA: Uměle vypěstované rostliny jsou většinou rychle a uměle vyhnané, takže to není zrovna ideální, nicméně v zimě – pokud nezimujeme – si těžko můžeme vybírat.

Správnou zeleninu vybíráme podle toho, jaký má v sobě poměr vápníku a fosforu Ca/p. tento poměr musí být vždy ve prospěch vápníku, a to minimálně 1,4/1. Poměr opačný želvu odvápňuje. Způsobuje měknutí krunýře a ztrátu kondice!

V zimní stravě by také nemělo chybět kvalitní, jemné luční seno, které stříháme na krátké kousky.

 

Obsažení vápníku/fosforu v zelenině (N. Velenská: Želva zelenavá)

 

Čínské zelí 2,8/1

Ledový salát 1,2/1

Hlávkový salát 1/1

Římský salát 2,7/1

Zelí (okrajové, hodně zelené listy) 5,9/1

Kapusta 2/1

Kapusta růžičková 0,2/1

Kapusta kadeřavá 2,8/1

Čekanka – listová, štěrbák 1,8/1

Čekanka – puk 0,7/1

Mrkev 1,3/1

Celer 1,3/1

Řapíkatý celer 2/1

Petržel 1,3-3,2/1

Brokolice 1/1

Brokolice listy 3,9/1

Okurka 0,7/1

Rajče 0,5/1

Paprika 0,4/1

Jetel červený 6/1

Kukuřice zralá (celá rostlina) 2/1

Mungo výhonky 0,2/1

Čočka 0,2/1

Hrách 0,2/1

Fazole 0,2/1

Hrášek s lusky 1,3/1


V zimním období je vhodné částečně dokrmovat granulovaným krmivem. Je však dobré si číst složení na obalu, aby jste se vyhnuli pochybným granulím, které jsou pro želvy více škodlivé než užitečné..

Doplňkově dáváme ovoce. Nejvíce želvám chutná přezrálé a spadané. Ovoce by nemělo tvořit více jak 10% krmné dávky.


VITAMÍNY A MINERÁLY

Želvy mají díky tvorbě krunýře opravdu velkou spotřebu vápníku, což nesmíme zanedbat zejména u mláďat a u březích samic.

Zajistíme, aby želvy měly neustálý přístup k minerálům (miska s vitaminovým přípravkem, nebo sépiová kost v teráriu).

Dále sypeme vitamino – minerálním přípravkem krmnou dávku (lehce poprášit, minimálně 3x týdně u mláďat).

Želvám, které jsou celoročně v teráriu a nemají přístup na slunce, doporučuji přidávat vitamín D3. Tento vitamin můžete předávkovat! Jeho podání se řeší buď komplexním vitamino-minerálním přípravkem, kde je již zředěn na požadovanou dávku, nebo kapkami AD3 kombinal, které se podávají v minimálním množství! (1 kapka za několik týdnů) (poraďte se s Vaším veterinářem!).


VENKOVNÍ VÝBĚH

Je pro želvy ideální. Působí na ně sluneční záření a mají zde velmi vhodnou stravu.

Zásady pro tvorbu výběhu.

1)      Vhodné umístění (vyhneme se místům s jedovatými rostlinami, vyhneme se místu, kde by měla želva neomezený přístup k ovoci, místu které je otočené na sever = velkou část dne zastíněné atd..)

2)      část výběhu musí být vždy zastíněná (platí to co v teráriu – zachování teplotního gradientu)

3)      bouda s kyprým substrátem a listím – želva jí použije, pokud se chce schovat před sluncem, dále se do ní bude zahrabávat na noc a také tam sama začne zazimovávat, pokud začnou klesat teploty. Na úplné zimování už jí stačí jen vzít a přenést na zimoviště se stálou teplotou a vlhkostí.

4)      hloubka a výška ohrady (želva se umí podhrabat i přelézt, doporučujeme min. 40cm do země a 50cm nad zem)

5)      zabezpečení vrchu ohrady (před psy, kočkami a jinými predátory)

6)      miska s vodou (velká, mělká na pití a na koupání)

7)      seno (jako doplněk stravy)

8)      vitamíny (ani když je želva venku, nezapomínejme na dodávání vitamínů a minerálů, zvláště jedná-li se o mládě)


POKUD MÁTE NĚJAKÉ DOTAZY, NAPIŠTE NÁM! :-)


Pro úspěšný chov doporučujeme literaturu ŽELVA ZELENAVÁ od Nataši Velenské